Mafia w południowych Włoszech

italty43Sycylia i Włochy południowe to miejsce, które kojarzy się w mafią, czyli organizacja przestępczą o dość pejoratywnym wizerunku. Polak dla którego praca we Włoszech jest jakąś perspektywa powinien ten temat zagłębić aby odróżnić fakty od mitów. Przede wszystkim włoska mafia to nie jest to samo co polskie gangi. W tym kraju przynajmniej w większości, organizacje te opierają się na rodzinach i tradycji, nigdy też nie są oni negatywnie ustosunkowani do lokalnej społeczności. Kiedyś pracowałem jako glazurnik na Sycylii, Wtedy poznałem na własnej skórze jak wygląda i działa włoska, sycylijska mafia. Po pierwsze zatrudniony byłem w lokalnej firmie budowlanej, która najpewniej związana była z ta strukturą, firma ta budowała hotel dla inwestora o którym się mówiło, że jest szefem mafii. Początkowo nie wiedziałem o co chodzi, aż kiedyś zobaczyłem człowieka, starszego pana, który otoczony był ochroniarzami. Ponieważ pracowałem na kontrakcie, dlatego też brałem wszystkie możliwe nadgodziny. Pewnej soboty byłem sam w dość dużym pomieszczeniu i przygotowywałem podłoże pod płytki. Robiłem wylewki, poziomowałem beton. Pracowałem na kolanach, gdy nagle zobaczyłem za moimi plecami tego człowieka który wraz z ochroniarzami szedł w moim kierunku. W ostatniej chwili zdążyłem zawołać, że większość posadzki jest świeżej, przez co na szczęście nie wpadli do betonu, po czym przyszedłszy przedstawiłem się i pokazałem co robię. Człowiek ten powiedział mi ze jest inwestorem, i czy mogę go oprowadzić po tej części hotelu. Muszę przyznać ze rozmowa była bardzo miła i kulturalna.

2 thoughts on “Mafia w południowych Włoszech

  1. Dla osoby jadącej do Włoch za pracą tak zwana Mafia nie jest żadnym zagrożeniem. Jeżeli przestrzega się zasad tam obowiązujących człowiek jest bezpieczniejszy niż w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>